O sobie

Ania 2, the authorUkończyłam szkolenie teoretyczne w zakresie indywidualnej i grupowej psychoterapii w Instytucie Analizy Grupowej „Rasztów”, obecnie przygotowuję się do uzyskania certyfikatu psychoterapeuty analitycznego oraz analityka grupowego. Szkolenie to jest akredytowane przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne i Polskie Towarzystwo Psychiatryczne. Jestem członkiem kandydatem Instytutu Analizy Grupowej„Rasztów”.     

Jestem absolwentką Uniwersytetu Marii Curie- Skłodowskiej w Lublinie (UMCS), gdzie otrzymałem stopień magistra psychologii w specjalności psychologia kliniczna. Zdobyłam uprawnienia pedagogiczne w drodze studiów podyplomowych w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Ponadto jestem absolwentką szkolenia terapeutycznego w zakresie terapii uzależnień w Instytucie Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego w Warszawie. Posiadam certyfikat specjalisty terapii uzależnień (Numer Certyfikatu: SP/1134/2015)  

Uczestniczyłam także w kursie pomocy dzieciom z rodzin z problemem alkoholowym, organizowanym przez Fundację ETOH.

W obszarze moich zainteresowań zawodowych pozostaje praca z osobami dorosłymi, które na co dzień przeżywają różne trudności emocjonalne, znajdują się w kryzysie, zmagają się z przewlekłymi chorobami somatycznymi oraz psychicznymi, doświadczają objawów depresyjnych oraz lękowych, zaburzeń osobowości czy łaknienia. Pomagam również osobom uzależnionym (behawioralnie od czynności oraz od substancji psychoaktywnych),  klientom z rodzin obciążonych uzależnieniem, osobom współuzależnionym oraz klientom z syndromem DDA. Ponadto pracuję z nastolatkami, które zmagają się z różnorodnymi trudnościami okresu dorastania: niską samooceną, trudnościami w relacjach z rówieśnikami czy też dorosłymi, wyrażaniem własnych potrzeb i emocji, wybuchami złości, autoagresją czy też nadużywają multimediów. Pracuję również z osobami LGBTQiA. Sesje prowadzę stacjonarnie w gabinecie lub w formie połączenia online. Pracuję z osobami z Polski i z tymi mieszkającymi za granicą. 

Doświadczenie zawodowe:
Swoje doświadczenie zawodowe zdobyłam oraz zdobywam nadal między innymi w:

  • Specjalistycznej Poradni „Opta”
  • Niepublicznej Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej „Edukacja”
  • Klinice Psychiatrycznej i Psychoterapii „Volta” 
  • Poradni Leczenia Uzależnień „Volta”
  • Centrum Terapii- „Otwarta Przestrzeń”
  • Placówkach Wsparcia Dziennego dla dzieci i młodzieży
    Szkołach

Posiadam również doświadczenie w prowadzeniu warsztatów i szkoleń dla rodziców, nauczycieli, wychowawców Domu Dziecka, pracowników korporacyjnych z zakresu profilaktyki zdrowia psychicznego oraz leczenia zaburzeń psychicznych. 

Pracę terapeutyczną poddaję stałej superwizji.

MOJE WYBRANE KURSY I SZKOLENIA:

  • Styczeń 2021-Czerwiec 2021– Seminarium „Psychoterapia online”- Instytut Analizy Grupowej Rasztów
  • Kwiecień 2021– Konferencja- Pracując Psychoanalitycznie z Parami: „Pomiędzy parą a rodziną”, PTPP, Specjalistyczna Poradnia Rodzinna Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy
  • Kwiecień 2019- Konferencja „Egatin”- “Between Mission and Profession -Do we know what values we convey in Group Analytic Trainings?”- Instytut Analizy Grupowej Rasztów 
  • Marzec 2019– Konferencja- „Powrót wypartego- Psychoanaliza i dziedzictwo totalitaryzmów w XXI w.”- Polskie Towarzystwo Psychoanalityczne, ze współpracy z innymi Instytucjami 
  • Styczeń 2017- Czerwiec 2017- Seminarium teoretyczno- kliniczne, pt. „Adolescencja- rozumienie, psychoterapia analityczna, wybrane zagadnienia kliniczne”-  Ewa Bąk, Instytut Analizy Grupowej Rasztów
  • Listopad 2016- Szkolenie „zachowania autodestrukcyjne wśród młodzieży” – WCIES
  • Wrzesień 2016- Konferencja „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Internecie”, NASK, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę
  • Kwiecień 2016- Konferencja- „Psychoterapia na różnych etapach życia”, PTP
  • Sierpień 2012- Kurs instruktażowy dla kandydatów na kierowników placówek wypoczynku dzieci i młodzieży
  • Kwiecień 2008– Kurs przygotowawczy dla kandydatów na wychowawców placówek wypoczynku dzieci i młodzieży.

 

Konsultacje – mają charakter rozmowy podczas której psychoterapeuta wraz z pacjentem stara się rozpoznać trudność, która sprowadza pacjenta do gabinetu, oraz dobrać najbardziej adekwatną formę pomocy do przedstawionego problemu.

Często odnosimy wrażenie, iż przeżywane przez nas kłopoty są wynikiem bezpośrednio, naszych działań i zewnętrznych okoliczności, jednak zwykle doświadczane przez nas trudności znajdują odbicie w naszym świecie wewnętrznym, w naszej psychice. Podczas konsultacji psychoterapeuta słucha pacjenta, starając się podać swoje rozumienie zgłaszanych trudności. Podczas konsultacji myśli pacjenta, jego emocje, pragnienia, potrzeby stają się istotne i ważne.

Jeśli podczas rozmowy istotnym czynnikiem wydaje się być uzależnienie, terapeuta definiuje je, poprzez diagnozę oraz propozycję dalszej pomocy. Konsultacje trwają zwykle od 2 do 4 spotkań i są wstępem do dalej proponowanej psychoterapii. Kiedy konsultacja ma charakter konsultacji do grupy terapeuta stara się, rozpoznać trudności pacjenta i nadać im interpersonalny charakter. 

Konsultacje pary – mają natomiast na celu, między innymi: sformułowanie wstępnego rozumienia problemu w relacji, ocenę możliwości skorzystania przez daną parę z terapii, oszacowanie ewentualnego ryzyka, jeśli takie występuje, czy też danie parze przestrzeni na przedstawienie swojej historii (historii indywidualnej, historii związku), aby odreagowując emocje partnerzy mogli odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcą razem uczestniczyć w terapii i jaki mógłby być jej cel, uwspólniony dla obydwojga partnerów.