Oczekiwanie zmiany

Picture of Anna Moskal
Anna Moskal

Laboratorium Psychoedukacji

baloons„Bardzo często zmiana, do której dochodzi, różni się od tej, jaką klient pierwotnie zakładał, dlatego że nie mógł sobie jej w takiej formie wyobrazić. Aby przejść w nowe, emocjonalne obszary, musi on działać, opierając się na „nabytej” wierze. Jeśli terapeuta działa uczciwie, klient ostatecznie zaufa mu jako osobie; terapeuta natomiast uosabia wiarę w klienta, w partnerstwo i w cały proces. Kobieta, która przychodzi na terapię, chce być może nauczyć się, jak się pozbyć depresji, a w zamian dowiaduje się, jak wyrażać niewypowiadane do tej pory uczucia, negocjować własne racje w związku, identyfikować sytuacje, w których rośnie prawdopodobieństwo wystąpienia u niej depresji, rozumieć powiązania między tymi sytuacjami a jej osobistą, niepowtarzalną historią, zauważać własną skłonność do obwiniania siebie za coś, co znajduje się poza jej kontrolą, oraz kontrolować to, co wcześniej wydawało się jej niepodatne na jej wpływ, i dodać sobie otuchy, zamiast się strofować, gdy ponosi porażkę. W miarę rozwoju procesu terapeutycznego stopniowo gubi wszystkie wegetatywne, afektywne i poznawcze objawy choroby depresyjnej. Co jednak istotniejsze, choć przed terapią być może cieszyła się długimi okresami wolnymi od diagnozowalnej klinicznej depresji, a co za tym idzie, miała poczucie, że czuje się lepiej, to jednak nie była w stanie wyobrazić sobie głębi autentycznego uczucia, które teraz stanie się solidnym elementem jej emocjonalnego krajobrazu.”

”Nancy McWilliams, „Psychoterapia psychoanalityczna”Fot. Daniela Cuevas/unsplash

site logo

telefon : 663390173

anula.moskal@gmail.com

Dlaczego młodych kręci chemia?

„Nastolatki a substancje psychoaktywne – czyli dlaczego młodych ludzi kręci chemia?”Często pewnie zastanawiamy się, co takiego dzieje się w młodym człowieku, iż decyduje się sięgnąć

Read More »

Samoakceptacja

Laboratorium Psychoedukacji “Choć leczenie psychoanalityczne ma prowadzić do samowiedzy, to jednak jego bardziej podstawowym celem jest samoakceptacja. Im bardziej akceptujemy te aspekty Ja, które postrzegane

Read More »

To, czego pragniesz

Pracownia Humani “Większość z nas wie, czego w życiu nie chce. Nie chcemy chorób, bólu, cierpienia, lęku. Nie chcemy biedy, marnej pracy, przytłoczenia, wyczerpania. Nie

Read More »

Empatia

Pracownia Humani “Terminu ,,empatia” nadużywa się do tego stopnia, że jego sens uległ rozmyciu. Nie ma jednak innego słowa, które oznaczałoby odczuwanie wraz z kimś

Read More »

Tylko relacja może zagoić rany

Laboratorium Psychoedukacji „Podczas terapii odkrywamy, że uleczenie może nastąpić tylko poprzez relację. To logiczne – rany, które zadano nam w relacji, tylko relacja może zagoić.

Read More »

 

Konsultacje – mają charakter rozmowy podczas której psychoterapeuta wraz z pacjentem stara się rozpoznać trudność, która sprowadza pacjenta do gabinetu, oraz dobrać najbardziej adekwatną formę pomocy do przedstawionego problemu.

Często odnosimy wrażenie, iż przeżywane przez nas kłopoty są wynikiem bezpośrednio, naszych działań i zewnętrznych okoliczności, jednak zwykle doświadczane przez nas trudności znajdują odbicie w naszym świecie wewnętrznym, w naszej psychice. Podczas konsultacji psychoterapeuta słucha pacjenta, starając się podać swoje rozumienie zgłaszanych trudności. Podczas konsultacji myśli pacjenta, jego emocje, pragnienia, potrzeby stają się istotne i ważne.

Jeśli podczas rozmowy istotnym czynnikiem wydaje się być uzależnienie, terapeuta definiuje je, poprzez diagnozę oraz propozycję dalszej pomocy. Konsultacje trwają zwykle od 2 do 4 spotkań i są wstępem do dalej proponowanej psychoterapii. Kiedy konsultacja ma charakter konsultacji do grupy terapeuta stara się, rozpoznać trudności pacjenta i nadać im interpersonalny charakter. 

Konsultacje pary – mają natomiast na celu, między innymi: sformułowanie wstępnego rozumienia problemu w relacji, ocenę możliwości skorzystania przez daną parę z terapii, oszacowanie ewentualnego ryzyka, jeśli takie występuje, czy też danie parze przestrzeni na przedstawienie swojej historii (historii indywidualnej, historii związku), aby odreagowując emocje partnerzy mogli odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcą razem uczestniczyć w terapii i jaki mógłby być jej cel, uwspólniony dla obydwojga partnerów.