To, czego pragniesz

Picture of Anna Moskal
Anna Moskal

Pracownia Humani

in the field“Większość z nas wie, czego w życiu nie chce. Nie chcemy chorób, bólu, cierpienia, lęku. Nie chcemy biedy, marnej pracy, przytłoczenia, wyczerpania. Nie chcemy związku bez akceptacji i szacunku. Nie chcemy powierzchownych relacji, zawiści, obojętności. Nie chcemy stresów, bieganiny, kłótni, nieporozumień. To czego zatem chcemy? Tak rzadko zadajemy sobie to pytanie. Może czasem pojawi się jakaś odpowiedź, np.: szczęście, spokój, sukces, spełnienie. Te hasła są jednak ogólne i zawierają w sobie wiele zmiennych. Gdy nie wiemy, dokąd chcemy dotrzeć, to jak możemy się tam znaleźć? Jak mamy osiągnąć szczęście czy spełnienie, jeżeli wcześniej nie określimy jasno, czym dla nas ono jest? Wyobraź sobie, że zbliża się Twój urlop. Chcesz odpocząć. Hasło “odpoczynek” to szerokie pojęcie. Dla jednej osoby to będzie aktywny tydzień wędrówki po górach, dla innej – błogie lenistwo na leżaku przy szumie morza. Ktoś wybierze noclegi pod gołym niebem, w naturze, śpiąc w namiocie, a ktoś inny luksusowy hotel z zabiegami w SPA. Które z tych wyborów są lepsze? Te, które są w zgodzie z nami i naszymi pragnieniami. Które sprawiają, że razem z nami ucieszy się nasze serce i dusza.”

Izabela Krawczyk, “Randka z mapą marzeń”, Charaktery. Magazyn Psychologiczny NR 10 (297) PAŹDZIERNIK 2021

site logo

telefon : 663390173

anula.moskal@gmail.com

Dlaczego młodych kręci chemia?

„Nastolatki a substancje psychoaktywne – czyli dlaczego młodych ludzi kręci chemia?”Często pewnie zastanawiamy się, co takiego dzieje się w młodym człowieku, iż decyduje się sięgnąć

Read More »

Samoakceptacja

Laboratorium Psychoedukacji “Choć leczenie psychoanalityczne ma prowadzić do samowiedzy, to jednak jego bardziej podstawowym celem jest samoakceptacja. Im bardziej akceptujemy te aspekty Ja, które postrzegane

Read More »

To, czego pragniesz

Pracownia Humani “Większość z nas wie, czego w życiu nie chce. Nie chcemy chorób, bólu, cierpienia, lęku. Nie chcemy biedy, marnej pracy, przytłoczenia, wyczerpania. Nie

Read More »

Empatia

Pracownia Humani “Terminu ,,empatia” nadużywa się do tego stopnia, że jego sens uległ rozmyciu. Nie ma jednak innego słowa, które oznaczałoby odczuwanie wraz z kimś

Read More »

Tylko relacja może zagoić rany

Laboratorium Psychoedukacji „Podczas terapii odkrywamy, że uleczenie może nastąpić tylko poprzez relację. To logiczne – rany, które zadano nam w relacji, tylko relacja może zagoić.

Read More »

 

Konsultacje – mają charakter rozmowy podczas której psychoterapeuta wraz z pacjentem stara się rozpoznać trudność, która sprowadza pacjenta do gabinetu, oraz dobrać najbardziej adekwatną formę pomocy do przedstawionego problemu.

Często odnosimy wrażenie, iż przeżywane przez nas kłopoty są wynikiem bezpośrednio, naszych działań i zewnętrznych okoliczności, jednak zwykle doświadczane przez nas trudności znajdują odbicie w naszym świecie wewnętrznym, w naszej psychice. Podczas konsultacji psychoterapeuta słucha pacjenta, starając się podać swoje rozumienie zgłaszanych trudności. Podczas konsultacji myśli pacjenta, jego emocje, pragnienia, potrzeby stają się istotne i ważne.

Jeśli podczas rozmowy istotnym czynnikiem wydaje się być uzależnienie, terapeuta definiuje je, poprzez diagnozę oraz propozycję dalszej pomocy. Konsultacje trwają zwykle od 2 do 4 spotkań i są wstępem do dalej proponowanej psychoterapii. Kiedy konsultacja ma charakter konsultacji do grupy terapeuta stara się, rozpoznać trudności pacjenta i nadać im interpersonalny charakter. 

Konsultacje pary – mają natomiast na celu, między innymi: sformułowanie wstępnego rozumienia problemu w relacji, ocenę możliwości skorzystania przez daną parę z terapii, oszacowanie ewentualnego ryzyka, jeśli takie występuje, czy też danie parze przestrzeni na przedstawienie swojej historii (historii indywidualnej, historii związku), aby odreagowując emocje partnerzy mogli odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcą razem uczestniczyć w terapii i jaki mógłby być jej cel, uwspólniony dla obydwojga partnerów.